© Great Harwood Agricultural Society 2016
© Great Harwood Agricultural Society 2016


GREAT HARWOOD AGRICULTURAL SOCIETY
Competition Results

Class S1 Entire Male:

1st Ramper Huckleberry  K.Wigley

2nd  Birchmore Viking  Mrs Barugh

3rd  Claylands Prince of Fox  D Verity

4th  Claylands Nordman  A Birdsall


Class S2 Yeld / Barren Mare

1st  Lathom Jenny Wren  J Woods/J Brighouse

2nd  Lathom Velvet Rose  A Pethybridge

3rd  Rosslyn Midnight Moon Star E Barnes

4th  Rawside Royal Maize  Owner: E Barnes/ handler: L McAllister


Class S3 Yearling

1st  Birchmoor Lancer  E Tomlinson

2nd  Ramper Jasmine  K Wigley

3rd  Renshaw Belle   A Pethybridge

4th  Foxsedge Maelifell  C Jackson


Class S4 Two & Three year old Fillies

1st  Burnbank Ara   L McAllister/D McAllister


Class S5 Gelding 2 years and over

1st  Kinkell Ewen   P Preston

2nd  Beeftub Daniel   E Green

3rd  Hose Vibe   V Norris

4th  Rosslyn Sir Maxwell  E Barnes

Class S6 Miniature Pony

1st  Lathom Justina   J Woods/J Brighouse

2nd  Lotus Point Luby Lu  S Stuart

3rd  Romany Loinnie  K Brown

4th  Hermits Deelight  S Webb


Class S7 Pairs

1st  Claylands Prince of Fox/ Claylands Nordman   D Verity/A Birdsall

2nd  Rosslyn Midnight Moon Star/ Rosslyn Sir Maxwell  E Barnes

3rd  Danas Ring Master/ Danas Mr BoJangles   S Stuart

4th  Ramper Huckleberry/ Ramper Jasmine    K Wigley


Class S8 Best Coloured Pony

1st  Claylands Prince of Fox  D Verity

2nd Lotus Point Luby Lu  S Stuart

3rd  Birchmoor Samina  Ellie Simmonds

4th  Ramper Huckleberry  K Wigley


Class S9 Young Handler

1st  Mosslea Dancing Darcy  E Simmonds

2nd  Merkisayre Jolly  E Eames

3rd  Firle Josephine   G Bateson

4th  Rawside Royal Maizie  L McAllister

                                       Championship


Supreme Champion              Lathom Jenny Wren             J Woods

Reserve Champion               Lathom Velvet Rose            A Pethybridge

Junior Champion                   Ramper Huckleberry           K Wigley

Reserve Junior Champion    Birchmoor Lancer                E Tomlinson

Best Turned Out                    Rawside Royal Maizie        L McAllister

Best Gelding                          Kinkell Ewen                        P Preston

Best Miniature Pony             Lathom Justina                    J Woods

SHETLAND PONIES

CATTLE SECTION


 The total number of cattle entered in all sections was 93.


Supreme Champion:            M and E Hartley        British Blue 


Reserve Champion:             M and Y Medley       Dexter               Reedshaw Blossom II


Section Champion - Dairy:  M and J Bristol          

                              Reserve:  Jack Barnes


Dexter Champion:                M and Y Medley       Reedshaw Blossom II

                 Reserve:               S and J Sykes           Hillgrove Red May 


Pedigree Beef Champion:    M and E Hartley        

                Reserve:               M and T Steven


Beef Shorthorn -Commercial Beef Champion:   Clare Cropper and John Mellin

                                                            Reserve:   Clare Cropper and John Mellin


The Ashworth boys were the Young Handler winners


The Young Farmers winner was Beth Pickup

CLASS 1 FEMALE KID     (16 entered 16 forward)

1 BIRKRIGG WOODLARK     F MULLIN  

2 BIRKRIGG ELINOR              F MULLIN

3 BIRKRIGG DRIZZILA           F MULLIN

  

CLASS 2 GOATLING        (11 entered 10 forward)

1 REDDAWN FORTUNE         ABBOTT & HOTHAM

2 MINIMOORE JASMINE       T MOORE  

3 REDDAWN FLICK               ABBOTT & HOTHAM


CLASS 3 ADULT FEMALE    (16 entered 16 forward)   

1 LANENDS RIVEN               EVANS AND RODERICK  

2 BIRKRIGG LYDIA               F MULLIN

3 BIRKRIGG CINDERELLA   F MULLIN


CLASS 4 VETERAN FEMALE    (2 entered 2 forward)

1 MOUNTCROSS HONEYMOON     ABBOTT & HOTHAM

2 MITHRAL JUNO                        B SMITH


CLASS 5 MALE KID     (3 entered 3 forward)

1 DANEFIELD GROUSE      K GRAIN  

2 BIRKRIGG COYOTE        F MULLIN

3 COPLEY BUMBLE            EVANS & RODERICK  

 

CLASS 6      (6 entered 4 forward)BUCKLING             

1 REDDAWN FENTON         ABBOTT & HOTHAM

2 REDDAWN FREDDIE         ABBOTT & HOTHAM

3. OLDOAK BLUE JESTER   JOLLEYS FAMILY

CLASS 7 ADULT MALE     (3 entered 3 forward)

1 CALDERBANK RHYS        F MULLIN   

2 MARSHVIEW TRAVIS       ABBOTT & HOTHAM   

3 GLENELG ROSS                 ABBOTT & HOTHAM  


CLASS 8     NO ENTRIES


CLASS 9     NO ENTRIES


          CLASS 10 DAM AND PROGENY    (9 entered 9 forward)    

1 BIRKRIGG PHOEBE               F MULLIN

2 MINIMOORE TIGER LILY    T MOORE  

3 LANENDS RIVEN                  EVANS & RODERICK  


CLASS 11 PAIR OF GOATS    (6 entered 6 forward)               

1 OLDOAKSILVER LADY/OLDOAK BLUE JESTER

                                                           JOLLEYS  FAMILY   

2 REDDAWN PAIR                          ABBOTT & HOTHAM

3 BIRKRIGG DRIZZILA/ELINOR    F MULLIN  

  

CLASS 12JUNIOR HANDLER

1 SCARLETT HOTHAM  (Age5)

2 JESSICA HOTHAM (Age 9)

3 EBONY RODERICK (11)     

Best Female:  LANENDS RIVEN     Reserve:  BIRKRIGG LYDIA


Best Male:  REDDAWN FENTON   Reserve:  REDDAWN FREDDIE


Best kid:    BIRKRIGG WOODLARK


Best Pet:   NO ENTRY   



BEST IN SHOW:    LANENDS  RIVEN   


RESERVE BEST IN SHOW:  BIRKRIGG LYDIA  


PYGMY GOATS

JUDGE:   PAT MERCER

LIGHT HORSE SECTION CHAMPIONS 2017


RING 1


EQUITATION

CHAMPION   Moortown Pedlar  - Brooke Douglas     RESERVE   Loveable Rogue - Rachelle Tomlinson



RIDDEN SHOWING

CHAMPION   Newshams Mooncoin  -  Christina Worsley     RESERVE   Longacres Shevron  -  Katrina Braithwaite


RING 2


IN HAND

CHAMPION   Mixture of Penmoor  - Ross Downs     RESERVE   Parkdene May Song  - CarysOutram


RIDDEN SHOWING

CHAMPION   Newshams Mooncoin  - Christina Worsley     RESERVE   Laurens Fairydust  - Lola Mitty



RING 3


IN HAND

CHAMPION   Langfield Tinseltown  - Heidi Horsfall     RESERVE   Blakestone Cyclamen - Phillipa Lindley


RIDDEN SHOWING  

CHAMPION   Eastlands Dunknow  - Abbey Gresty     RESERVE   Penech Welsh Doll  - Elsie Cotton




SUPREME CHAMPIONSHIP


SUPREME CHAMPION  Newshams Mooncoin  - Christina Worsley


RESERVE SUPREME  Laurens Fairydust - Lola Mitty